Komentarze: 0
Prezydenta ostrzegano przed podróżą do Dallas, jednak John F. Kennedy zignorował przestrogi. Zależało mu na załagodzeniu podziału politycznego w Teksasie, jak i zyskaniu poparcia tamtejszych osobistości. Po wylądowaniu na lotnisku prezydent wraz z żoną zajęli miejsce na tylnym siedzeniu odkrytego samochodu. O godz. 12.30 wszystkie samochody zwolniły aby pokonać dwa zakręty. Nagle rozległy się strzały. Pierwsza kula przeszyła szyję prezydenta i ugodziła gubernatora Connallyego w plecy. Kennedy złapał się za gardło, Connally z zakrwawionym brzuchem osunął się na siedząca obok żonę. Słysząc krzyk gubernatora, Jacqueline Kennedy odwróciła się w stronę męża, któremu w tym momencie drugi pocisk oderwał górną część głowy. Zabójstwo 35prezydenta Stanów Zjednoczonych (22 listopada 1963 roku) wstrząsnęło amerykańską i światową opinią publiczną. Kilka minut po zamachu Lee Harvey Oswald opuścił budynek składnicy podręczników szkolnych. O godz. 13.15 zabił policjanta, który usiłował go zatrzymać. Aresztowany Oswald zaprzeczył zarzutowi zabójstwa Kennedyego.. Zgon prezydenta nastąpił o godz. 14.00. Agencji tajnych służb włożyli ciało prezydenta do trumny i zawieźli na lotnisko Love Field. Na pokładzie samolotu został zaprzysiężony nowy prezydent, Lyndon B. Johnson.. U jego boku stała Jacqueline Kennedy ubrana w zakrwawiony różowy kostium. Wieczorem prezydencki samolot przybył do Waszyngtonu, gdzie została przeprowadzona sekcja zwłok prezydenta. Tymczasem Oswald po przesłuchaniu miał być przewieziony do komendy głównej policji w Dallas. W niedzielę, gdy Oswald był wprowadzany do samochodu, niejaki Jack Ruby zabił go strzałami z pistoletu. Przyznał, że działał spontanicznie oburzony śmiercią prezydenta. W poniedziałek, 25 listopada, o godz. 9.00 ćwierć miliona ludzi przeszło obok katafalku, na którym spoczywał zmarły prezydent. Po mszy żałobnej w katedrze św. Mateusza, Kennedy został pochowany na cmentarzu Arlington. Żona zapaliła na grobie wieczny ogień. Sekcja zwłok prezydenta przeprowadzona w dniu po zamachu nie została wykonana zgodnie z zasadami sztuki medycznej. Nie pozwolono na rozcięcie tkanek i całkowite odsłonięcie kanałów,, które utworzyły dwa przelatujące pociski.. Lekarze więc nie mogli ustalić trajektorii pocisku i określić, pod jakim kątem ugodziły one ofiarę. To tez nie wiadomo, czy oba strzały pochodziły z okna składnicy, czy tez z dwóch różnych miejsc.. Zakonserwowany mózg oraz inne materiały z sekcji zwłok oddano sekretarce Kennedyego. W 1966 roku okazało się, że mózg prezydenta zaginął. Komisja Warrena ustaliła, że Kennedy został trafiony 2 kulami wystrzelonymi z tyłu i z góry, czyli , że Oswald był jedynym zamachowcem. Jego motywy nigdy nie zostały wyjaśnione.
Marilyn Monroe, podobnie jak Kennedy była symbolem swoich czasów. Miała niezwykłą osobowość ekranową, która uczyniła z niej gwiazdę kina. Jej śmierć, w nocy 4 sierpnia 1962 roku – spowodowana przedawkowaniem środków uspakajających – oficjalnie uznano za „przypadkowe samobójstwo”.. Według jednej z wersji aktorka miała romans zarówno z prezydentem Kennedym, jak i jego bratem Robertem. Marilyn i John mieli się poznać już w latach pięćdziesiątych, a ich związek trwał jeszcze w pierwszym roku prezydentury. Gdy romans ten stał się dla prezydenta zbyt niebezpieczny, John poprosił brata by pocieszył nad wyraz uczuciową gwiazdę. Podczas uroczystości z okazji urodzin prezydenta, które odbyły się 19 maja 1962 roku w Madison, Robert podobno krążył wokół Monroe. Tego lata aktorka wielokrotnie telefonowała do Departamentu Sprawiedliwości w Waszyngtonie, jednak prokurator generalny nigdy nie podjął rozmowy ani tez nie oddzwaniał. Podobno 4 sierpnia Robert Kennedy przyjechał do Los Angeles i odwiedził gwiazdę filmowa w jej domu. Tego samego dnia przed północą. Aktorkę znaleziono w domu nieprzytomną. Natychmiast przewieziono ją do szpitala, gdzie lekarze stwierdzili zgon.
W zamachach straciło życie 4 prezydentów USA: Lincoln w 1865, Gerfield w 1881, McKinley 1901 i Kennedy 1963 . Do czasów Kennedyego największy rozgłos zyskało zabójstwo Lincolna.